” NA ZDROWY ROZUM……” OMEGA-3 w profilaktyce chorób serca i układu krwionośnego

Jul 18, 2017 at 1:09 am

” NA ZDROWY ROZUM……”
OMEGA-3 w profilaktyce chorób serca i układu krwionośnego
Choroby układu krążenia stanowią w chwili obecnej obok chorób nowotworowych najważniejsze zagrożenie dla zdrowia i życia ludności.
Do chorób układu krążenia stanowiących najpoważniejsze zagrożenie z punktu widzenia epidemiologii zaliczamy: chorobę niedokrwienna serca z najpoważniejszymi jej postaciami zawałem serca i nagłym zgonem sercowym oraz nadciśnienie tętnicze ze wszystkimi jego powikłaniami. Ocenia się, że choroby układu krążenia są odpowiedzialne za około 50% wszystkich zgonów. Jest to liczba przerażająca i co najgorsze prowadzone obserwacje dowodzą, że w dalszym ciągu ulega ona wzrostowi. Pamiętać należy, że schorzenia układu krążenia są z reguły chorobami przewlekłymi, wymagającymi wieloletniego, kosztownego leczenia, często ograniczają zdolność do pracy. Można dokładnie wyliczyć materialne straty ponoszone przez społeczeństwo, będące wynikiem chorób układu krążenia. Również nie wolno zapominać o tysiącach dramatów ludzi dotkniętych schorzeniami układu krążenia. Choroby serca i układu krwionośnego są problemem,z którym niemal każdy z nas ma kontakt. Jeśli nie nas samych, to jakże często naszych bliskich, dotyka nadciśnienie, arytmia, podwyższony poziom „złego” cholesterolu, co w konsekwencji prowadzi do miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy też zawału lub udaru mózgu. Nie zawsze jednak wiemy, że często wystarcza zmiana naszej codziennej diety, aby móc zapobiec rozwojowi tych chorób. W celu zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób serca i układu krwionośnego specjaliści przede wszystkim apelują o zmianę trybu życia, poprzez większą aktywność fizyczną, a także zmianę sposobu odżywiania. Ruch i zdrowa, zbilansowana dieta pomagają utrzymać organizm w lepszej kondycji, a przez to przeciwdziałać szkodliwym dla naszego organizmu procesom, takim jak odkładanie się złogów miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Często jesteśmy nieświadomi, że to właśnie przez niezdrowe nawyki żywieniowe, szerokim łukiem omijamy pożywienie bardzo potrzebne dla naszego zdrowia, często bogate w mało powszechne, a niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze. Jednym z nich są kwasy tłuszczowe omega-3.
Omega-3 należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kwasy te nie są wytwarzane przez organizm człowieka i dlatego jedynym ich źródłem jest nasze pożywienie. Omega-3 są podstawowym składnikiem budulcowym błon biologicznych w każdej komórce organizmu oraz substratem wyjściowym do budowy hormonów tkankowych – eikozanoidów regulujących wiele istotnych procesów komórkowych zachodzących w organizmie. Kwasy omega-3 stanowią istotny element profilaktyki chorób serca i układu krwionośnego. Dieta w nie bogata znacząco obniża ryzyko chorób układu krążenia. Są one niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania, a skutkiem ich niedoborów są choroby układu sercowo-naczyniowego takie jak nadciśnienie, arytmia, miażdżyca czy zawał.
Działanie przeciwmiażdżycowe
Jedną z przyczyn miażdżycy jest nadmiar trójglicerydów we krwi oraz cholesterolu, które odkładają się na ścianach naczyń krwionośnych stopniowo je „zapychając”. Omega-3 są potrzebne do prawidłowego transportu lipidów we krwi, zwłaszcza cholesterolu, przyczyniając się do obniżenia jego poziomu.
Działanie przeciwzakrzepowe
Omega-3 są istotnym elementem profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. U osób dotkniętych miażdżycą światło naczyń krwionośnych jest zwężone poprzez odkładające się na ich ścianach złogi tłuszczowe. W związku z tym istnieje ryzyko, że takie naczynie krwionośne może zostać całkowicie zatkane przez zakrzepniętą krew co spowoduje zablokowanie jej przepływu. W konsekwencji, krew nie będzie mogła dotrzeć do tak kluczowych organów jak mózg czy serce, co może doprowadzić do udaru czy zawału. Kwasy omega-3 wykazują działanie przeciwzakrzepowe, poprzez zdolność hamowania agregacji płytek krwi.
Działanie antyarytmiczne i wpływ na ciśnienie krwi
Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują działanie antyarytmiczne i przyczyniają się do utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego. Obniżają wrażliwość komórek mięśnia sercowego na niezsynchronizowane z właściwym rytmem pracy serca sygnały wywołujące ich skurcz, które są jedną z przyczyn arytmii. Kwasy tłuszczowe omega-3 sprzyjają również obniżaniu ciśnienia krwi, zmniejszając przez to ryzyko pęknięć naczyń krwionośnych u osób cierpiących na nadciśnienie, a w konsekwencji również ryzyko wylewów krwi.
Przeciwdziałanie zgonom wywołanym zawałem serca
Regularne spożywanie odpowiednich ilości kwasów omega-3 w diecie przeciwdziała zawałom serca, a także znacznie zmniejsza ryzyko śmierci spowodowanej zawałem.
Kwasy tłuszczowe omega-3 można zatem zdecydowanie nazwać naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami układu krwionośnego. Niestety nasz organizm nie potrafi sam ich wytwarzać, dlatego musimy pamiętać, aby dostarczać je wraz z dietą. Wystarczy zatem spożywać olej lniany wysokolinolenowy, aby zaopatrzyć nasz organizm we wszystkie trzy rodzaje kwasów omega-3.
Najlepszym roslinnym źródłem kwasów omega 3 jest olej lniany NOVALIN, jedyny posiadajacy certyfikat Health Canada.
Już dwie łyżki oleju Novalin zabezpieczą dzienną dawkę omega 3.
Uwaga !!!

Nowa partia Oleju NOVALIN jest już dostępna !!!!
Mgr farm. Katarzyna Łozińska
416 949 9002