JESIENNA DEPRESJA, JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ ?

Sep 13, 2017 at 2:21 am

JESIENNA DEPRESJA, JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ ?

Liście lecą z drzew, astronomiczna jesień za chwilę się zacznie, a wraz z nią sezon na depresyjne nastroje i marudzenie. Na to, że dni są coraz krótsze, że coraz szybciej robi się ciemno, że jest zimno, że pogoda się zmienia jak w kalejdoskopie, bo raz świeci słońce, a za chwilę pada deszcz. Jak przetrwać ten ciężki czas w dobrym nastroju?

Dlaczego jesienią częściej czujemy się przygnębieni?
Jesienią, gdy dostępność świeżych owoców i warzyw stopniowo maleje, znacznie łatwiej o niedobory pokarmowe. Szczególnie jeśli chodzi o składniki mineralne i witaminy, które dostarczane zgodnie z zapotrzebowaniem są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego w tym czasie bardzo istotna jest prawidłowo zbilansowana dieta, która pozwoli przetrwać z uśmiechem i w dobrym zdrowiu ten w dużej mierze szary, ponury i deszczowy okres.
Po letniej diecie pełnej świeżych owoców i warzyw nastaje czas na kaloryczny, tłusty i ciężkostrawny jadłospis. Jesienne menu jest ubogie w warzywa i owoce, które trudniej jest dostać. Zmianie sposobu odżywiania towarzyszy również zmiana trybu życia – latem często przebywamy poza domem, uprawiając różne sporty, korzystając ze słońca i świeżego powietrza. Podczas jesiennych miesięcy, w pochmurne i szare wieczory częściej przebywamy w pomieszczeniu przed telewizorem, a smutek staramy się „zajadać” słodyczami, tłustymi chrupkami i kalorycznymi napojami. Taka radykalna zmiana stylu życia destrukcyjnie wpływa na nasze zdrowie. Nie bez znaczenia jest również brak słońca. Ze zmniejszoną ilością światła słonecznego jesienią wiąże się zaburzenie równowagi hormonalnej między melatoniną i serotoniną.
Serotonina jest hormonem, pochodną tryptofanu (aminokwasu egzogennego). Pełni w organizmie wiele różnorodnych funkcji w zależności od miejsca działania.
W ośrodkowym układzie nerwowym jest przekaźnikiem odpowiadającym za przesyłanie impulsów pomiędzy neuronami. Wpływa na strefę psychiczną życia człowieka – podwyższa nastrój i powoduje uczucie przyjemności, a czasem wręcz euforii, działa więc przeciwdepresyjnie. Dlatego też bywa nazywana hormonem szczęścia. Według naukowców serotonina jest również jednym z czynników warunkujących proces zakochania. Badania wykazały, że jej poziom zwiększa się w mózgu kochanków. Odpowiada także za przebieg snu – jej niedobór może spowodować trudności w zasypianiu.

Co zrobić aby zwiększyć ilość wydzielanej serotoniny i jak przetrwać jesienno-zimowy czas ?
1. Omega 3
Nie ma lepszego sposobu na zwiększenie wydzielania serotoniny niż spożywanie odpowiedniej ilości kwasów z grupy omega 3. Liczne badania naukowe udowodniły zbawienny wpływ kwasów omega 3 na problemy z depresją również tę jesienną. To zbawienne działanie kwasów omega 3 wiąże się z bezpośrednim wpływem tych kwasów na produkcję serotoniny oraz na hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny, ponadto dochodzi do regulacji poziomu układu serotonina – melatonina, a tym samym zapobieganie jesiennej sepresji.
Ponadto kwasy omega 3 wpływają korzystnie na stan : układu krążenia, układu pokarmowego, serca, mózgu, stawów (reumatyzm, gościec), tarczycy, wzroku, poprawiają koncentrację i pamięć , działają p/nowotworowo, podwyższają odporność, regulują poziom cukru, obniżają ciśnienie i są pomocne w wielu innych schorzeniach.
Najlepszym źródłem kwasów omega 3 jest olej lniany NOVALIN – jedyny posiadajacy certfikat zdrowotny Health Canada.

2. Nisko przetworzona żywność
Odpowiednio skomponowana dieta może zapobiec spadkom nastroju. Należy zapewnić organizmowi oprócz omega 3 dużą dawkę witamin z grupy B, folianów, magnezu, cynku, miedzi, lecytyny, mających bardzo korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
3. Kiszone ogórki i kapusta kiszona
By ustrzec się przed chorobą na stole powinny pojawić się kiszone ogórki i kapusta. Przede wszystkim zawierają one witaminę C, ale dostarczają organizmowi również błonnika, który przyspiesza trawienie, dając poczucie sytości.
4. Probiotyki
Bardzo duże znaczenie dla naszego układu immunologicznego ma odpowiednia podaż probiotyków – czyli korzystnych bakterii fermentacji mlekowej, które zasiedlając przewód pokarmowy, chronią przed chorobotwórczymi drobnoustrojami
5. Błonnik i zbilansowana dieta
Jeśli więcej czasu zaczynamy spędzać na kanapie, to trzeba uważać na to, by do wieczornych filmów nie spożywać kalorycznych przekąsek – słodyczy, chipsów i tłustych potraw. Płaski brzuch pomoże utrzymać błonnik, poprawiający tempo przemiany materii, którego źródłem są głównie warzywa, owoce oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.
Jeśli zadbamy o prawidłowe komponowanie naszego jadłospisu, korzystając z wyżej wymienionych zasad – na pewno uda nam się przetrwać jesienno – zimową aurę w dobrym zdrowiu, z dobrym samopoczuciem i z uśmiechem. Nie rezygnujmy także z regularnej aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że zdrowa dieta to jedno, ale nic nie zastąpi odpowiedniej dawki ruchu.
Mgr farm. Katarzyna Łozińska